[ad_1]

در زمانی که ایالات متحده – یکی از بدترین موارد مبتلا به بیماری همه گیر – هنوز هم به طور متوسط ​​57000 مورد جدید ، 40،000 بیمار بستری در بیمارستان و 1000 مرگ ناشی از COVID-19 هر روز ، برای آمریکایی های عادی سخت است که فکر کنند که بقیه موارد دنیا بد است

اما وقتی نوبت به واکسیناسیون می رسد ، ممکن است آمریکایی ها به زودی مجبور به انجام چنین کاری شوند.

ایالات متحده به عنوان ثروتمندترین کشور جهان اطمینان حاصل کرده است که قادر خواهد بود خیلی سریعتر از هر کشور دیگر به شرایط عادی برگردد ، به دو دلیل ساده: ؛ و 2) وی در آینده بیش از هر کشور دیگری دوز واکسن خریداری کرده است.

این مقایسه را در نظر بگیرید. طبق گزارش بلومبرگ ، ایالات متحده در حال حاضر به طور متوسط ​​تقریباً 2.5 میلیون دوز در روز دارد. با این سرعت ، پنج ماه دیگر طول می کشد تا 75 درصد از جمعیت را پوشش دهد – یک آستانه مناسب برای مصونیت گله ، که وقتی ویروس شروع به خالی شدن میزبانهای محافظت نشده برای آلوده شدن می کند ، رخ می دهد.

در همان زمان ، ایالات متحده در مجموع 1.2 میلیارد دوز از تولیدکنندگان مختلف رزرو کرده است که برای واکسیناسیون کل جمعیت خود در دو نوبت کافی است.

اتحادیه اروپا بسیار عقب است. در آنجا ، ساکنان با نیمی از نرخ ایالات متحده واکسینه می شوند: به طور متوسط ​​1.2 میلیون دوز در روز (علی رغم این واقعیت که جمعیت اتحادیه اروپا 120 میلیون نفر از جمعیت ایالات متحده است). تا زمان شتاب بخشیدن به کار ، 17 ماه دیگر طول می کشد تا اتحادیه اروپا 75 درصد از مردم خود را ایمن سازی کند – یک سال بیشتر از ایالات متحده

اما این حتی بدترین حالت هم نیست.

ساخته شده با شکوفا

ساخته شده با شکوفا

به عنوان یک بلوک ، 27 کشور اتحادیه اروپا دوزهای بیشتری نسبت به ایالات متحده جذب کرده اند – در واقع ، به اندازه کافی واکسیناسیون 231 درصد از جمعیت آنها. بنابراین ، در نهایت ، باید اروپا را تحت پوشش قرار داد ، مهم نیست که چه مقدار یا کمی پیشرفت در واکسیناسیون ساکنان قبلاً حاصل شده است – و همچنین نیروگاههایی مانند چین و روسیه (که قصد دارند تا حد ممکن واکسنهای تولید داخل خود را تولید کنند) و کشورهای دیگر. کشورهای ثروتمند مانند کانادا (که دوزهای کافی برای 335 درصد از جمعیت خود را فراهم کرده است) ، استرالیا (235 درصد) ، نیوزیلند (245 درصد) ، ایسلند (156 درصد) ، هنگ کنگ (155 درصد) ، اسرائیل ( 138 درصد) ، کره جنوبی (135 درصد) و ژاپن (129 درصد).

اقوام فقیرتر چندان خوش شانس نخواهند بود.

ده ها کشور در حال توسعه در نهایت واکسن ها را از طریق COVAX دریافت می کنند ، کنسرسیومی تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی برای اطمینان از توزیع عادلانه واکسن ها. معامله ای با کارلوس اسلیم ، میلیاردر مکزیکی برای رساندن واکسن ارزان به آمریکای لاتین

به گفته بلومبرگ ، حتی در آن زمان نیز درصد این جمعیت تحت معاملات فعلی اندک است ، از 76 درصد در برزیل تا 61 درصد در مصر ، 39 درصد در آفریقای جنوبی ، تا 23 درصد در بیشتر آمریکای مرکزی و کارائیب ، در بیشتر آفریقا و خاورمیانه 5 درصد افزایش داشته است.

از دوز واکسن هایی که در سراسر جهان تجویز می شود ، حدود سه چهارم آن فقط به 10 کشور جهان رسیده است. حداقل 30 کشور هنوز به یک نفر تزریق نکرده اند. برای انتخاب یک مثال ، آفریقای جنوبی به طور متوسط ​​کمتر از 5300 دوز در روز را اداره می کند. با این سرعت ، واکسیناسیون 75 درصد از جمعیت آن بیش از 10 سال طول خواهد کشید. با بیش از 300000 تلفات ، تلفات برزیل دومین در جهان است – اما تاکنون کمتر از 2 درصد از جمعیت خود را کاملا واکسینه کرده است.

طبق گفته بلومبرگ ، در جهان 9.6 میلیارد دوز از این ماده حفظ شده است ، اگر در توزیع عکس به طور مساوی بیش از نیمی از جمعیت جهان را پوشش دهد – البته این چنین نیست. و حتی اگر اینها باشد ، دو و نیم سال طول می کشد تا 75 درصد مردم جهان با نرخ واکسیناسیون جهانی در حال حاضر ایمن سازی شوند.

یک جعبه حاوی ویال های واکسن Janssen COVID-19 قبل از انتقال به یخچال در مرکز بهداشت و سلامتی متروی لوئیزویل در 4 مارس 2021 در لوئیزویل ، کنتاکی روی پیشخوان قرار دارد.  (جان چری / گتی ایماژ)

یک جعبه حاوی ویال های واکسن Janssen COVID-19 قبل از حمل و نقل به کارخانه تبرید در مقر متروی لوئیزویل (Ky) روی پیشخوان قرار دارد. (جان چری / گتی ایماژ)

در همین حال ، کشورها و مناطقی که شیوع فزاینده ای دارند شروع به محدود کردن صادرات واکسن می کنند. همانطور که نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد ، “هند ، توزیع کننده عمده واکسن ، در حال حاضر تقریباً از 2.4 میلیون دوز تولید شده روزانه توسط یک شرکت خصوصی در آنجا جلوگیری می کند” و اتحادیه اروپا “قانون فوری برای جلوگیری از صادرات تا شش هفته آینده واکسن بزنید. “

دولت بایدن به زودی با تصمیمی دشوار روبرو خواهد شد: چه باید کرد که عرضه در ایالات متحده بیش از تقاضا باشد ، احتمالاً اواخر بهار امسال. Moderna ، Pfizer و Johnson & Johnson متعهد شده اند كه در پایان ماه مارس 240 میلیون دوز و در پایان ماه مه بیش از دو برابر بیشتر به ایالات متحده تحویل دهند – برای تلقیح هر بزرگسال در آمریكا كافی است. به همین ترتیب ، طبق گفته نیویورک تایمز ، فرمانداران و مقامات بهداشت عمومی در بیش از 40 ایالت اعلام کرده اند که هدف رئیس جمهور بایدن را برای واجد شرایط ساختن هر فرد بالغ برای واکسن تا 1 ماه مه برآورده یا شکست می دهند و حداقل 30 ایالت قصد دارند جهانی را آغاز کنند واجد شرایط بودن در مارس یا آوریل.

سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی ، این هفته گفت: “ما می خواهیم در اینجا بخش بزرگی از راه حل جهانی باشیم.” ، از جمله گزینه ها و تأثیرات ، و م mostثرترین و همچنین بهترین نتیجه برای کودکان “که واکسن برای آنها هنوز تصویب نشده است.

به طور خلاصه ، خطوط جهانی جدید بین دارندگان واکسن و کمبود واکسن تقسیم شده است. برای برخی ، زندگی طبیعی در آستانه است. برای دیگران ، این بحران با تمام آشفتگی ها و خطرات خود ادامه خواهد یافت. در همین حال ، ویروس تا زمانی که مکانی برای انتشار داشته باشد به جهش خود ادامه خواهد داد.

کشورهای ثروتمندتر مانند ایالات متحده هر چه زودتر از فراوانی خود برای واکسیناسیون مردم خود استفاده کنند ، زودتر می توانند مازاد را در اطراف گسترش دهند. و هرچه زودتر بتوانند این کار را انجام دهند ، بحران COVID-19 زودتر پایان می یابد – نه فقط برای ثروتمندان ، خوش شانس ها ، بلکه برای همه ، در همه جا.

____

بیشتر بخوانید از یاهو نیوز:

[ad_2]

منبع: fizik-news.ir