تگزاس از اولین مرگ ناشی از آبله میمون در ایالات متحده خبر داد


مقامات بهداشتی تگزاس روز سه شنبه گزارش دادند که یک بیمار نقص ایمنی مبتلا به آبله میمون درگذشت. اگر تایید شود که ویروس نقش داشته است، این اولین مرگ شناخته شده بر اثر این ویروس در ایالات متحده خواهد بود.

اداره خدمات بهداشتی ایالت تگزاس در یک بیانیه خبری اعلام کرد که بیمار یک فرد بالغ “به شدت نقص ایمنی” ساکن شهرستان هریس بود. مقامات بهداشتی گفتند هنوز در دست بررسی است که آبله میمون چه نقشی در مرگ داشته است.

دکتر می گوید: آبله میمون یک بیماری جدی است، به ویژه برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. جان هلرستد، کمیسر DSHS. ما همچنان از مردم می خواهیم که اگر در معرض آبله میمون قرار گرفته اند یا علائمی مطابق با این بیماری دارند، به دنبال درمان باشند.

لوله های آزمایش با برچسب “ویروس آبله میمون مثبت و منفی” در این تصویر که در 23 مه 2022 گرفته شده است دیده می شود. (دادو روویک/تصویر/رویترز)

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، 15 مورد مرگ و میر تایید شده به آبله میمون در سرتاسر جهان گزارش شده است، از جمله 6 مورد مرگ در مکان هایی که از لحاظ تاریخی آبله میمون را گزارش نکرده اند. اگر مرگ گزارش شده در تگزاس تایید شود، تعداد قربانیان جهانی به 16 نفر خواهد رسید.

بیش از 18000 مورد تایید شده آبله میمون در ایالات متحده گزارش شده است که 48800 مورد تایید شده در سراسر جهان است.

آبله میمون عمدتاً از طریق تماس نزدیک و صمیمی، از جمله بوسیدن یا در آغوش گرفتن فردی آلوده به ویروس یا تماس با رختخواب یا حوله فرد مبتلا، منتقل می شود. بیشتر افرادی که تاکنون بیمار شده اند مردانی بوده اند که با مردان رابطه جنسی داشته اند، اگرچه این ویروس می تواند هر کسی را مبتلا کند.

حتما بخوانید:
بایدن برنامه بلند پروازانه ای را برای "واکسیناسیون هر آمریکایی" تعیین کرد

علائم شامل بثورات گاها دردناک یا خارش دار شبیه جوش یا تاول، همراه با علائم شبیه آنفولانزا مانند تب، لرز، دردهای عضلانی و علائم تنفسی است.

اکثر افراد مبتلا به آبله میمون در عرض دو تا چهار هفته بدون نیاز به درمان پزشکی به طور کامل بهبود می یابند، اما اگر علائم آبله میمون را دارید، CDC توصیه می کند با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید، حتی اگر فکر نمی کنید با فردی که آبله میمون دارد تماس داشته باشید.

اگر به آبله میمون مبتلا هستید، CDC توصیه می‌کند تا زمانی که بثورات پوستی بهبود یافته و لایه جدیدی از پوست تشکیل شده است، در خانه جدا شوید و به افراد نزدیکی که ممکن است در معرض آن قرار گرفته‌اند اطلاع دهید.


منبع: fizik-news.ir