[ad_1]

مقامات ارشد اطلاعاتی آمریكا روز دوشنبه در مصاحبه ای با یاهو نیوز گفتند كه منشأ واقعی بیماری همه گیر COVID-19 ، كه منجر به كشته شدن 600000 آمریکایی و تقریبا 4 میلیون نفر در سراسر جهان شد ، هرگز شناخته نخواهد شد.

ماه گذشته ، رئیس جمهور بایدن به جامعه اطلاعاتی دستور داد که 90 روز بررسی آنچه او به عنوان دو نظریه قابل قبول در مورد همه گیری توصیف کرد ، انجام دهد. در یک سناریو ، ویروس در تماس انسان با یک حیوان ظاهر شد. در آزمایشگاه دیگر ، آن را از یک آزمایشگاه در ووهان ، چین نشت کرد.

اما Avril Haynes ، مدیر اطلاعات ملی ، در مورد احتمال حل این رمز و راز آزار دهنده توسط دولت ایالات متحده احتیاط زیادی کرده است.

هینس در پاسخ به این س ifال که آیا ممکن است جامعه اطلاعاتی هرگز “اعتماد به نفس بالا” یا اسلحه سیگار کشیدن در مورد ریشه بیماری همه گیر COVID-19 نداشته باشد ، پاسخ داد: “بله ، کاملا”. هاینز ، که در دانشگاه شیکاگو فیزیک خوانده است ، احتمال وقوع یک لحظه یوریکا را فاش می کند ، اما از پیش بینی دستیابی به موفقیت امتناع می ورزد. وی گفت: “ما امیدواریم که اسلحه ای برای سیگار کشیدن پیدا کنیم”

هاینز گفت که او بررسی را که شامل ده ها تحلیلگر و افسر اطلاعاتی بود ، تماشا می کرد و خود را در جزئیات غرق می کرد. تحلیلگران که نظریه های رقیب ارائه می دهند ، به طور منظم به او آموزش می دهند ، که ممکن است احتیاط او را در پیش بینی دستیابی به موفقیت توضیح دهد. وی در مصاحبه ای گفت: “من نمی دانم بین این دو نظریه قابل قبول چه پاسخی درست است.” وی افزود: “اما من به تحلیلگران گوش داده ام و من واقعاً می فهمم كه چرا آنها می بینند این دو نظریه با هم رقابت می كنند ، و چرا ارزیابی آنها از یكدیگر بسیار چالش برانگیز است.”

بازار عمده فروشی غذاهای دریایی در هوانان

بازار عمده فروشی غذاهای دریایی Huanan در ووهان ، چین ، جایی که مقامات اعلام کردند مردی که در ژانویه سال 2020 به دلیل بیماری تنفسی درگذشت ، کالایی خریداری کرده است. (نوئل سلیس / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

پس از شیوع بیماری همه گیر COVID-19 ، نظریه رایج در بین دانشمندان و متخصصان بهداشت عمومی این است که ویروس از منشا طبیعی است – که احتمالاً قبل از انتشار در انسان در بازار مرطوب در ووهان ، از خفاش ها به گونه دیگری پریده است. این تئوری که ممکن است از آزمایشگاه چینی به بیرون درز کرده باشد نیز در نخستین روزهای همه گیری پدیدار شد ، اما اتفاق نظر بین دانشمندان این بود که پدیده طبیعی توضیح بسیار محتمل تری است.

در اوایل سال جاری ، سازمان بهداشت جهانی تیمی از دانشمندان را برای بررسی منبع بیماری همه گیری به ووهان فرستاد و نتیجه گرفت که حادثه آزمایشگاه “بسیار بعید” است. با گذشت زمان ، نظریه تصادفات آزمایشگاهی به طور فزاینده ای در حوزه عمومی به حاشیه رانده شد و حتی به دلیل تئوری توطئه ای که دولت ترامپ برای انحراف انتقادات نسبت به رد پاسخ خود به این بیماری همه گیر ، مورد تمسخر بسیاری قرار گرفت.

رسانه های خبری آمریکا ، به استثنای برخی موارد ، مورد انتقاد قرار گرفته اند زیرا درگیر تفکر گروهی در مورد عدم موفقیت جمعی خود در جدی گرفتن نظریه نشت آزمایشگاه شده است. با این حال ، از اولین روزهای بروز همه گیری ، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا برای ایجاد یک فرضیه تصادف آزمایشگاهی تلاش می کند ، حتی برخی از مقامات استدلال می کنند که نشت از آزمایشگاه تحقیقاتی محتمل ترین سناریو است. ماه گذشته ، این تئوری پس از رونمایی از گزارش طبقه بندی شده اطلاعاتی ایالات متحده ، مبنی بر اینكه سه محقق در آزمایشگاه ووهان بیمار شدند و در نوامبر 2019 به بیمارستان رسیدند ، این تئوری محبوبیت بیشتری پیدا كرد ، زمانی كه ویروس آلوده به مردم در چین شد شهر اندکی پس از آن ، بایدن به آژانسهای اطلاعاتی آمریكا دستور داد تا “تلاش خود را دو برابر” كنند تا منشا ویروس كرونا را بیابند ، این نشانه ضمنی اما واضح است كه دولت جدید احتمال فرار تصادفی ویروس از آزمایشگاه را جدی می گرفت.

پرسنل امنیتی در خارج از انستیتوی ویروس شناسی ووهان هنگام بازدید توسط تیم سازمان بهداشت جهانی (WHO) که وظیفه بررسی ریشه های بیماری ویروس کرونا (COVID-19) را داشتند ، در & # xc2؛  ووهان ، استان هوبئی ، چین ، 3 فوریه 2021 (توماس پیتر / رویترز)

پرسنل امنیتی در موسسه ویروس شناسی ووهان هنگام بازدید از سازمان بهداشت جهانی در ماه فوریه. (توماس پیتر / رویترز)

مسئولیت رسیدن به ته این رمز و راز اکنون به عهده هاینز ، معاون سابق سیا و مشاور امنیت ملی دولت اوباما است. وی 90 روز فرصت داشت تا در حالی كه رئیس انجمن اطلاعاتی بود كه به شدت در این مورد اختلاف نظر داشت ، به بایدن گزارش دهد. موانع عمده دیگری نیز وجود داشت ، از جمله عدم تمایل چین به همکاری ، به ویژه خودداری از ارائه سوابق آزمایشگاهی که به تحقیق کمک می کند.

هاینس در تنها اظهارنظر عمومی خود از زمان بررسی به یاهو نیوز گفت که تیم های او در حالی که از تحلیل جدیدی از اطلاعات جمع آوری شده استفاده می کردند ، به دنبال جمع آوری اطلاعات جدیدی هستند که می تواند منبع همه گیری را روشن کند. به گفته وی ، آژانس های او “در تلاشند تا آنجا که ممکن است اطلاعات به دست آورند ، اطلاعات جدیدی را که می توان در برابر چالش استفاده کرد” ، اما همچنین “فقط یک طوفان فکری از روش های مختلف برای نزدیک شدن به مسئله است که می تواند نشان دهد که چگونه اطلاعاتی را که شما فکر ممکن است مناسب باشد ، ممکن است مفید باشد. “

به همین منظور ، هاینز “سلولهای قرمز” یا گروهی از متفکران مخالف را برای به چالش کشیدن مفروضات تحلیلگران و اطمینان از بررسی هوش از هر زاویه مرتبط مستقر کرده است. وی گفت: “تلاش هایی برای انجام تمرینات وجود دارد.” “یک تمرین انجام دهید ، به یک فرضیه نگاه کنید ، یک تمرین دیگر انجام دهید ، به فرضیه دیگر نگاه کنید.”

تلاش ها توسط مرکز ملی منع گسترش منع گسترش سلاح های هسته ای ، که از منابع در جامعه اطلاعاتی استفاده می کند ، اطمینان حاصل می کند که کلیه کانال های جمع آوری تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند و از پیوندهای اطلاعاتی خارجی و سایر شرکای خارج از کشور استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که ما می توانیم اطلاعات بیشتری داشته باشیم و هر اطلاعاتی که می توانید روی میز داشته باشید ، “هینز گفت.

اما تقریباً یک ماه پس از بررسی ، به نظر می رسد که جامعه اطلاعاتی دیگر به توضیح درباره منشا ویروس کشنده نزدیک نیست. هاینز به دشواری “اثبات منفی” اشاره کرد.

آریل هاینز ، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده ، در جریان دادرسی در آوریل در Capitol Hill ، واشنگتن.  (گراهام جنینگز / استخر از طریق رویترز)

آریل هاینز مدیر اطلاعات ملی. (گراهام جنینگز / استخر از طریق رویترز)

پس از گوش دادن به دقت به هر دو طرف بحث ، هاینز می فهمد که چرا هر دو بحث بسیار قابل قبول به نظر می رسند. “درست است که اکثر بیماری های همه گیر و بیماری های جدید در اثر تماس انسان با حیوانات ایجاد می شود ، اما شما همچنین به این واقعیت نگاه می کنید که به نظر می رسد از ناحیه ای که این آزمایشگاه روی ویروس های کرونا کار می کرده است آمده است و باید به دنبال این گزینه نیز باشید. می توانید در هر دو جهت بحث کنید. “

هاینز حتی نظریه سوم ترکیبی درباره منشا ویروس را مطرح می کند. “این می تواند به عنوان مثال یک سناریو باشد که در آن یک دانشمند با حیوانی که از آن نمونه می گیرد تماس پیدا کند” و بنابراین ویروس را کوچک می کند.

اگر بررسی بدون قطعنامه نهایی در مورد ریشه ویروس به پایان برسد ، هاینز چاره ای ندارد جز اینکه این جواب ناخوشایند را به بایدن و سایر سیاستمداران ارشد بدهد.

بینشی در مورد چگونگی انتشار COVID-19 می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار متخصصان بهداشت عمومی قرار دهد که به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از شیوع بعدی هستند. و اگر معلوم شود که از یک آزمایشگاه چینی به بیرون درز کرده است ، این اطلاعات مهمی برای هدایت رقابت شدید واشنگتن با پکن است ، بدون ذکر اهرم فشار برای ایجاد رژیم های امنیتی شدیدتر در آزمایشگاه های تحقیقاتی بین المللی.

اما هاینز گفت که هر چقدر می خواهد به این امنیت علمی و ملی بپردازد ، جامعه اطلاعاتی باید به وظیفه اصلی خود پایبند باشد که آن را همانطور که می بینند صدا کند. وی گفت: “بهترین کاری که می توانم انجام دهم این است که واقعیت ها را همانطور که می دانیم ارائه دهم و تحلیلی را که انجام داده ایم به بی طرفانه ترین شکل ممکن ارائه دهم.”

هاینز افزود: “ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا سعی کنیم پاسخی دریافت کنیم. اما آنچه سیاستمداران از من امیدوار و انتظار دارند این است که من آنچه را انجام می دهیم و آنچه را نمی دانیم به آنها ارائه دهم و سعی نمی کنم چیزی ارائه دهم یا پاسخی به آنها بدهم که فکر می کنم ممکن است آنها را دوست داشته باشند. “

____

بیشتر بخوانید از یاهو نیوز:

[ad_2]

منبع: fizik-news.ir