روشهای تشخیص قطعات اصلی و تقلبی خودرو

با توجه به افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو، خرید قطعات اصلی و کارآمد از گذشته نیز پراهمیت‌تر شده است. ازاین‌رو بسیاری از مصرف‌کنندگان، توجه ویژه‌ای را به اصالت قطعات و لوازم یدکی خودرو معطوف کرده‌اند.

نبود استاندارد مشخص، کیفیت پایین قطعات یدکی تقلبی، قیمت‌های نزدیک به جنس اصلی ولی کمتر که رقابتی بنظر مشتری برسد  و البته اقدام به کپی‌برداری از برند‌های مشهور توسط شرکت‌های متفرقه باعث شده تا نیاز به راهکاری برای تشخیص قطعات اصلی از تقلبی، بیشتر از همیشه احساس شود.

 روشهای تشخیص قطعات خودرو اصلی و تقلبی

نشان استاندارد

بسیاری از قطعات ایرانی مصرفی خودرو، دارای نشان استاندارد ملی هستند که می‌توان اصالت آن را به‌راحتی و از طریق سامانه استاندارد، موردبررسی قرار داد. بااین‌حال قطعات مصرفی زیادی نیز در بازار وجود دارند که هنوز به دایره استاندارد قطعات خودرو وارد نشده‌اند ولی مشکل اصلی زمانی رخ میدهد که اقلام یدکی خودرو وارداتی در کل فاقد نشان استاندارد جمهوری اسلامی ایران میباشد فلذا از روشهای دیگر که در ادامه بیان میشود میتوان کمک گرفت

شناسه رسمی شرکت

با توجه به مشکلات مطرح شده در زمینه نشان استاندارد، شرکت‌های تولیدکننده تصمیم بر ثبت شناسه خاص بر روی قطعات کرده‌اند. این شناسه ها که در واقع نشان استاندارد و ایزوهای اختصاصی شرکت‌های تولیدکننده هستند، تضمینی بر اصالت قطعه خریداری‌شده به‌حساب می‌آیند.

هرچند شرکت‌های متقلب نیز سعی کرده‌اند که با کپی‌برداری از شناسه های شرکت‌های مشهور، محصولات خود را به فروش برسانند، اما کیفیت پایین در طراحی شناسه ها را می‌توان با کمی دقت و توجه به محصول مدنظر متوجه شد.در عکس (لنت کره اصلی فریکسا لایسنس هانکوک)مشاهده میکنیم که تمامی ایزو ها شناسه ها و استانداردهای بین المللی در نمونه تقلبی محو گردیده است

رنگ بسته‌بندی

دقت به کیفیت رنگ بسته‌بندی محصولات، یکی از راه‌کار‌های ساده و قابل‌مشاهده در هنگام خرید قطعات خودرو است. شرکت‌های معتبر تولیدکننده قطعات خودرو، توجه ویژه‌ای به کیفیت بسته‌بندی قطعات دارند.

درصورتی‌که بسته‌بندی محصول، رنگ‌رفته است، از شکل نامتعارفی در آن استفاده شده یا نشانه‌هایی از بازشدن در آن مشاهده می‌شود، می‌توان انتظار داشت که در تولید محصول نیز توجه کامل و کافی صورت نگرفته است.

کیفیت و تناقص در بسته بندی لنت گلد کره اصلی در قیاس با نمونه تقلبی را مشاهده میفرمایید

 

کیفیت ظاهری قطعه

به‌طورکلی شرکت‌های معتبر تولیدکننده قطعات، توجه ویژه‌ای به شکل و ظاهر قطعات تولیدی خود دارند. با کمی توجه به نوع جوشکاری و پرچ‌ کاری محصولات می‌توان تا حدود زیادی، کیفیت محصول را مورد بررسی قرار داد.

از سوی دیگر آلیاژ به‌کاربرده شده در محصول را می‌توان با قطعه اصلی نصب شده در خودرو مقایسه کرد. یک مقایسه چشمی ساده بین قطعات اصلی و قدیمی خودرو با محصول جدید، می‌تواند کیفیت قطعه خریداری‌شده را نمایان کند.

عکس متعلق به شمع Bosch میباشد و تفاوت در آلیاژ پلاتین و کیفیت پلاتین در ساخت شمع موتور خودرو  مشاهده نمایید

دریافت فاکتور از فروشنده و قید اصالت کالا

تقریباً می‌توان این موضوع را تأیید کرد که اغلب فروشندگان قطعات خودرو، از کیفیت قطعه ارائه‌شده و اصل بودن آن با خبر هستند. بااین‌حال سودجویی بیشتر در مواردی باعث می‌شود تا فروشنده سعی به فروش قطعه تقلبی کند البته شایان ذکر است برخی از فروشندگان بدلیل نداشتن اطلاعات فنی دقیق و درست فریب عمده فروشان قطعات تقلبی را میخورند لذا نمیتوان گفت بطور کلی مشکل از فروشنده لوازم یدکی ماشین میباشد البته این نکته فراموش نشود که فروشندگان قطعات یدکی باید اطلاعات فنی را درست و دقیق تسلیم مشتری نمایند

در این‌گونه موارد خریدار بهتر است از فروشنده، فاکتور رسمی، سربرگ‌دار و مهردار فروشگاه را درخواست کند. نوشتن عبارت اصل یا اصلی بر روی فاکتور و در جلوی قطعه خریداری شده، می‌تواند راه را برای پیگیری فروش محصولات تقلبی هموار کند.

                   

               

 

لوازم یدکی و جانبی اصل و با کیفیت را  از یک فروشگاه معتبر مانند تاپیک کالا تهیه نمایید.