مدیریت آلودگی هوا، تاخیر عمدی یا غیرعمدی؟
مدیریت آلودگی هوا، تاخیر عمدی یا غیرعمدی؟
خرید گل: امروزه آلودگی هوا یک مشکل رایج برای همه شهرهای صنعتی جهان است. به خصوص در کشورهای در حال توسعه. باور نکردنی است که در قرن بیست و یکم سالانه میلیون ها نفر به دلیل آلودگی هوای داخل و خارج از خانه جان خود را از دست می دهند و 90 درصد این مرگ و میرها در کشورهای توسعه یافته رخ می دهد آنها انجیر می خورند.
شاید دور از ذهن به نظر برسد که در برخی از این کشورها تعداد افرادی که در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند از تعداد قربانیان حوادث رانندگی بیشتر باشد. اما این مرگ و میر منجر به بیماری های مختلفی از جمله آسم، برونشیت، تنگی نفس، سکته قلبی و انواع آلرژی های تنفسی شده است و این گونه است که برخی افراد بیش از دیگران در برابر آلودگی هوا آسیب پذیر هستند و این یک دستاورد است. هیچ نتیجه ای جز مرگ ناشی از این عامل مخرب محیطی وجود ندارد.
توسعه حمل‌ونقل عمومی در ابعاد مختلف به‌ویژه ریلی و اتوبوس‌های شهری، به‌روزرسانی استانداردهای وسایل نقلیه، افزایش استانداردهای سوخت، استفاده از گاز طبیعی، وضع قوانین سخت‌گیرانه معاینه فنی و خروج خودروهای فرسوده از چرخه حمل‌ونقل شهری، راهکارهایی است که همه داخلی و خارجی دارند. کارشناسان حفاظت از محیط زیست بر این موضوع تاکید دارند و حتی قانون هوای پاک کشورمان چه از زمانی که طرح جامع کاهش آلودگی هوا در دستور کار قرار گرفت و چه امروز که به قانون جامع تبدیل شده است. بر این سوال تاکید ویژه ای شده است.
اجرای هر یک از این موارد در مکزیکوسیتی ده سال به طول انجامید. اما نتیجه انجام صحیح این عوامل آلاینده حذف نام این شهر از فهرست چند شهر اول آلوده جهان بوده است. اما حیف است که در کشور ما علیرغم اینکه تمامی نکات ذکر شده در قانون هوای پاک اجباری است، اما ۲۵ سال است که همه دستگاه های اجرایی و کنترلی در خصوص معضل آلودگی هوا همچنان کند هستند، چه عمدی و چه عمدی. غیر عمد.
آلودگی هوا که گهگاه با موج بزرگی از گرد و غبار ریز و درشت کشورهای عربی همراه می شود، ما را به یاد ضرب المثل معروف «گل به سبزه آراسته» می اندازد و با هر نفسی که می کشیم ذرات ریز وارد ریه هایمان می شود. آلاینده های ذرات معلق که می تواند شامل هر چیز خطرناکی از دوده گرفته تا سولفات ها، ذرات ریز با قطر کمتر از 2.5 میکرون و غیره باشد که منجر به مرگبارترین بیماری های مرتبط با آلودگی هوا می شود.
اگر نگاهی به آمارهای سازمان بهداشت جهانی بیندازیم، بدون شک آلودگی هوا همچنان یکی از مهم ترین مشکلات جامعه بهداشت جهانی است. بسیاری از دولت ها سیاست هایی را برای بهبود کیفیت هوا معرفی کرده اند. ایران از این سیاست مستثنی نیست اما مهمتر از همه این است که این سیاست تا کجا اجرا شده است؟ علاوه بر این، در شرایطی که توسعه حمل و نقل عمومی راه حل اصلی مشکل آلودگی هوا است. اما در کشور ما توسعه پارکینگ عمومی همچنان با مشکلات عدیده ای مواجه است و تقریباً به دلیل شرایط بد اقتصادی و کمبود منابع عمومی، امکان به روز رسانی پارکینگ از 5 سال پیش پیش بینی نمی شد.
امروز در نقطه ای از تهران هستیم که تنها 1900 اتوبوس در آن به شهروندان خدمات رسانی می کنند و اکثر ساکنان این شهر خاکستری با خودروهای شخصی تردد می کنند. افزایش آمار مصرف سوخت سرانه نیز بر اهمیت این موضوع دلالت دارد. سوال این است که چه زمانی زمان آن فرا می رسد که همه اعم از مجریه، مقننه و نظارت دست به دست هم به وضعیت شهر تهران فکر کنند. به هر حال شکی نیست که امسال معضل آلودگی هوای پایتخت بیش از هر زمان دیگری آشکار خواهد شد و به شدت گریبانگیر هر ساکنی خواهد شد. * مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار


حتما بخوانید:
جراحی سینه در مردان - کوچک کردن سینه آقایان با ژنیکوماستی

آیا شما این مقاله را دوست دارید؟


(1)


(0)


مطالب مرتبط اخیرنظرات بینندگان در مورد این مقاله


نظر شما در مورد این مقاله