منتقدان پوتین شکست واکسن Sputnik V را تلاش برای تقسیم بیشتر اروپا عنوان می کنند


در یک صبح خنک دوشنبه ، اولین روز مارس ، کارمندان در فرودگاه کوشیتس ، اسلواکی ، جعبه های “Sputnik V” را بارگیری کردند و نشان “اولین واکسن ثبت شده COVID-19” را از هواپیمای باری نظامی که از آن فرود آمد ، مهر کردند. روسیه.

نخست وزیر اسلواکی ، ایگور ماتوویچ ، مغول رسانه ای که فقط یک سال خدمت کرد و در حالی که رهبری حزب مخالف فساد مردم عادی و مستقل را به عهده داشت ، به عنوان یک نمایشگر شهرت یافت ، یک کنفرانس مطبوعاتی ترتیب داد تا شگفتی “او به طور مخفیانه با دولت مذاکره کند” ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه: 200000 دوز Sputnik V – با 2 میلیون دوز دیگر به سفارش.

ماتوویچ با گفتن به خبرنگاران که اسلواکی نمی تواند منتظر واکسن بیشتر از اتحادیه اروپا ، بلوکی که اسلواکی به آن تعلق دارد و معمولا داروها را علیه COVID تأمین می کند ، از مسکو بخاطر “رویکرد صحیح” خود تشکر کرد ، افزود: شریکی که می توانیم در این شرایط سخت به او اعتماد کنیم. “

ایگور ماتویچ ، مرکز

نخست وزیر اسلواکی ، ایگور ماتوویچ ، در میانه راه ، در اول مارس در فرودگاه کوشیتس ، اسلواکی بیانیه مطبوعاتی ارائه می دهد (پیتر لازار / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

برای کشوری که نزدیک به 5/5 میلیون نفر در شرق اروپا محصور در خشکی است ، ورود واکسن های اضافی ، از هر کجا که باشد ، حداقل در آغاز مورد استقبال قرار گرفت. بیش از 10 هزار اسلواکی از ابتدای شیوع همه گیری ، یکی از بالاترین میزان مرگ و میر سرانه در جهان ، در اثر COVID-19 جان خود را از دست داده اند و آزمایش بیش از 350 هزار نفر برای این بیماری مثبت است. از آنجا که جریان واکسن به سمت اتحادیه اروپا از آنچه انتظار می رود کندتر است و اسلواکی بیش از 300000 شلیک کرده است ، ماتوویچ قول داده است که جعبه های Sputnik V (واژه “vee”) به سرعت برنامه تلقیح کشور را 40 درصد افزایش می دهد.

از آنجا که روسیه Sputnik V را در آژانس دارویی اروپا ثبت نکرده است ، هنوز در اتحادیه اروپا به طور گسترده در دسترس نیست. در همین حال ، مجله معتبر پزشکی لانست اخیراً نتایج یک مطالعه را نشان داد که نشان می دهد اثربخشی واکسن 91.6٪ است. بنابراین ، برای لحظه ای کوتاه ، رویداد آسفالت در کوشیتس برای ماتوویچ و پوتین مانند یک کودتای روابط عمومی به نظر می رسید.

اما یک مشکل بزرگ وجود داشت: محتوای این جعبه ها هیچ کاری برای از بین بردن ویروس کرونا نکرد. هفته گذشته موسسه دولتی کنترل مواد مخدر اسلواکی اعلام کرد که پس از بازرسی ، آژانس دریافت که واکسن متفاوت از واکسن مورد بررسی در لانست است.

انستیتوی کنترل داروی دولتی در یك نامه الكترونیكی به یاهو نیوز گفت: “دسته واكسن های مورد استفاده در آزمایشات بالینی و آزمایش های بالینی منتشر شده در لانستت از مشخصات و ویژگی های مشابه واكسن های وارداتی به اسلواكی برخوردار نیستند.”

با این حال ، حتی قبل از این افشاگری ، معامله غافلگیرانه ماتوویچ با روسیه برای بسیاری از دولت خودش خوب نبود.

دانیل میلو ، یکی از اعضای ارشد موسسه سیاست GLOBSEC در براتیسلاوا ، به یاهو نیوز گفت: “این یک شوک واقعی بود – یک تعجب بزرگ برای بسیاری.” در میان ناراحت کنندگان با دیدن کنفرانس مطبوعاتی: شرکای ماتوویچ در ائتلاف حاکم چهار حزب این کشور ، که تنها دو هفته قبل سرانجام استفاده از واکسن روسی را مخلوط کردند تا زمانی که تاییدیه EMA را دریافت کرد. او به سادگی پشت سر آنها رفته بود تا بتواند در Sputnik V ذخیره شود.

حتما بخوانید:
اکثر آمریکایی ها در حال حاضر ماسک های اجباری را برای کاهش سرعت گسترش دلتا ترجیح می دهند

ایوان کورکوک ، وزیر امور خارجه اسلواکی ، سفیر سابق در ایالات متحده ، با شنیدن خبر بالستیک شد ، و اسپوتنیک V را به عنوان “یک ابزار جنگی ترکیبی” گاز گرفت و افزود که استفاده از واکسن روسی قبل از تصویب “ما را در خانه تقسیم می کند ما را در خارج از کشور تقسیم می کند ، فرایندهای اتحادیه اروپا را زیر سوال می برد. “

و او آن را تقسیم کرد: چند روز پس از تحویل ، دولت اسلواکی در آستانه سقوط بود ، ماتوویچ به عنوان نخست وزیر برکنار شد و روابط با روسیه در پایین ترین سطح بود.

ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه. (میخائیل کلیمنتیف / اسپوتنیک / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه ، که تولید کننده Sputnik V است ، ارزیابی موسسه دولتی کنترل مواد مخدر “اخبار جعلی” ، “یک عمل خرابکاری” و بخشی از “یک کار ضد اطلاعات” را از اسلواکی خواست که محموله را پس دهد ، با این ادعا که تخلف وجود دارد قرارداد. اما ماتوویچ که همچنان وزیر دارایی شد ، نخست وزیر را تمام نکرده بود. وی به مسکو رفت و نقشه دیگری را اندیشید: ارسال واکسن اسلواکی برای آزمایش به آزمایشگاهی در مجارستان ، به رهبری ویکتور اوربان ، نخست وزیر طرفدار پوتین ، اقدامی که بدن داروی خود ماتوویچ را تضعیف کرد. و شش هفته پس از ورود واکسن ، هیچ کس در اسلواکی در Sputnik V شلیک نکرده است.

منتقدان پوتین می گویند هرج و مرج ناشی از تحویل واکسن بخشی از یک برنامه محاسبه شده برای کاشت تفرقه در اروپا و فراتر از آن است.

پاول هاولیچک ، تحلیلگر سیاست خارجی انجمن روابط بین الملل در پراگ ، به یاهو نیوز گفت: “این بخشی از استراتژی جدایی و اداره است.” هاولیچک ، مانند دیگران که شاهد پیدایش حماسه هستند ، معتقد است که ماتوویچ را پوتین بازی کرده است. “روسیه در تلاش است” اعتماد “خود را به رهبران ، دولت ها و سازمان های دولتی تنظیم كننده مواد مخدر تضعیف كند. آنها در تلاشند اعتماد به اتحادیه اروپا را تضعیف کنند. آنها در تلاشند بی اعتمادی را در میان کشورهای عضو گسترش دهند ، “برخی از آنها اکنون برای خرید واکسن Sputnik V رقابت می کنند.

میلو موافق است. “به نظر می رسد که استراتژی روسیه در حال کار است – با استفاده از این” روش سالامی “، به جای انعقاد معاملات با اتحادیه اروپا به عنوان یک بلوک ، به سادگی با یک کشور یکی پس از دیگری معامله کنید و وارد مذاکرات دوجانبه شوید. او معتقد است که این “بیش از همه هدف آنها از همان ابتدا” است. وی همچنان متحیر از آنچه “ماجرای اسپوتنیک” خوانده است – از جمله این واقعیت که ماتوویچ در تلاش است تا مسئله واکسن را “با ارسال نمونه های اسلواکی به آزمایشگاه مجارستان حل کند – اقدامی کاملاً غیرمعمول”.

شرایط توافق صورت گرفته بین ماتوویچ و روسیه در مورد واکسن نیز یک معما است. میلو گفت: “کل معامله بسیار مبهم است.” علی رغم درخواست های فزاینده برای انتشار این قرارداد به صورت عمومی ، “هیچ کس نمی داند که چه مقدار برای این 200000 واکسن یا بالقوه 2 میلیون دوز باید بپردازیم.”

میلو افزود: “ادعای نقض قرارداد روسیه نیز بسیار عجیب است ، زیرا این قرارداد در دسترس عموم نیست”. “چگونه می تواند [the State Institute for Drug Control] بدانید که اگر قراردادی را ندیده اند در حال شکستن هستند؟ “

حتما بخوانید:
بهترین سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر سال 2022/2022

در حالی که ماتوویچ در سال 2020 نخست وزیر شد ، بخشی از آن به دلیل نارضایتی مردم از قتل روزنامه نگار کثیف جان کوشیاک و نامزدش در سال 2018 بود ، رسوایی Sputnik V بلافاصله تمام سودهایی را که ماتوویچ در مبارزه با فساد کسب کرده بود از بین برد ؛ میزان تایید وی به 19 درصد کاهش یافت.

سواستوپول ، روسیه 14 آوریل 2021: مردی واکسن Gam-COVID-Vac (با علامت تجاری Sputnik V) را در واحد واکسیناسیون سیار COVID-19 دریافت می کند.  از زمان ابتلا به بیماری همه گیر ، سواستوپول بیش از 13،694 مورد COVID-19 را تأیید کرده است.  از اواسط ماه مارس ، تعداد موارد تایید شده جدید در سواستوپل بیش از 30 مورد در روز افزایش یافته است.  سرگئی مالگاوکو / TASS (عکس: Sergey Malgavko & # 92؛ TASS از طریق گتی ایماژ)

مردی واکسن Sputnik V را در واحد واکسیناسیون سیار COVID-19 در سواستوپل روسیه دریافت می کند. (سرگئی مالگاوکو / TASS از طریق گتی ایماژ)

“فقط یک سال پیش ، شهروندان اسلواکی به تغییر برای بهتر – در بازگشت نجابت در زندگی عمومی اعتقاد داشتند. ایگور ماتوویچ این امید را زیر پا گذاشته است “. ویکتوریا یانکوسکووا ، اسلواکی که اکنون در بروکسل به عنوان مدیر رئیس مرکز مطالعات اروپایی مارتنز کار می کند ، گفت. “سال حکومت وی ​​در حال حاضر آشفته ترین سال در سیاست اسلواکی تلقی می شود. علاوه بر روابط لکه دار با همسایگان ، رئیس جمهور و شرکای ائتلاف ، علما و دیپلمات های اسلواکی نیز علناً از او فاصله می گیرند. “

ماجرای اسپوتنیک اسلواکی ممکن است سرنوشت خوبی برای هند ، کشور دیگری که COVID متزلزل است و واکسن Sputnik V را در این هفته تصویب اضطراری داده است – هرچند این کشور قبلاً نگران وعده پوتین برای تحویل به پاکستان است. همسایه و دشمن هند ، با تمام واکسن های لازم

روسیه گزارش داد که Sputnik V در حال حاضر بیش از 50 کشور با وجود جزئیات عمومی در مورد تأمین و تولید آن ، از آن استفاده می کنند. تقاضا برای Sputnik V طی هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است ، کشورهایی مانند اتریش و آلمان در مورد خریدهای منوط به تصویب آژانس داروهای اروپایی مذاکره می کنند.

اما به نظر می رسد واکسنی که روسیه در ماه آگوست سال گذشته تصویب کرده است – قبل از اینکه در مرحله آزمایشات مهم با دهها هزار نفر انجام شود – فقط ابزاری دیگر در زرادخانه حیله های سیاسی پوتین است که برای اطمینان از “روسیه به عنوان یک ابرقدرت دیده می شود” طراحی شده است. لگوکا ، متخصص روسیه پس از شوروی در انستیتوی امور خارجه لهستان. وی تعدادی از ابزارهای دیگر را توصیف کرد ، از جمله کمپین های اطلاعات نادرست ، بسته های کمک ارسال شده به سراسر جهان با مهر “از روسیه با عشق” و قدرت نظامی.

به گفته وی ، اسپوتنیک V تنها صادرات جدید ارزشی است که “روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توسعه یافته است.”

رولان فرودنشتاین ، مدیر سیاسی مرکز مارتنز ، معتقد است که ناآرامی در روسیه همان چیزی است که به دیپلماسی واکسن پوتین دامن می زند.

“پوتین در خانه در حال جنگ است. فرودنشتاین به یاهو نیوز گفت: “او احتمالاً در بدترین بحران داخلی زندگی حرفه ای خود قرار دارد.” “[Opposition leader Alexei] ناوالنی و سلامتی اش بدتر شد. و پوتین دقیقاً می داند که اگر خدای ناکرده ناوالنی مجبور به مرگ شود ، چه اتفاقی می افتد. به همین دلیل است که او این حملات جذاب را از یک سو در غرب انجام می دهد و از طرف دیگر در مرز شرقی اوکراین بازی های سختی می کند و تهدید به جنگ می کند. همه اینها قطعاً حواس او را از مشکلات داخلی او پرت خواهد کرد. “

لگوچکا افزود: “پوتین قانون اساسی را تغییر داد تا بتواند تا سال 2036 حکومت کند و روس ها از این موضوع راضی نیستند. و آنها از اقتصاد راضی نیستند ، زیرا از سال 2013 درآمد واقعی آنها هر ساله کاهش می یابد. وی گفت: “با همه گیری اوضاع ، اوضاع بدتر شده است ، و احتمال اعتراضات هنوز بسیار زیاد است.”

اواخر چهارشنبه شب ، یک بیننده اسلواکی گزارش داد که مقامات روسی گزارش شده اند محموله دیگری از واکسن های Sputnik V را به اسلواکی ارسال کرده اند. اسلواکی هنوز این پیشنهاد را قبول نکرده است.

____

بیشتر بخوانید از یاهو نیوز:


منبع: fizik-news.ir