دندان هایی که دچار آسیب دیدگی یا پوسیدگی جزئی می شوند را با کمک مواد پر کننده ترمیم می کنند اما اگر پوسیدگی گسترده باشد با روش معمول و رایج پر کردن دندان، نمی توان آن ها را ترمیم و درمان کرد. مثلا دندان های آسیاب که پهن تر هستند و سطوح بزرگتری دارند اگر دچار پوسیدگی گسترده در سطح جونده شوند باید با روش هایی مانند اینله و انله ترمیم شوند. کامپوزیت با توجه به لایه ی نازکی از مواد که روی دندان قرار می گیرد باعث محافظت دندان های شما از پوسیدگی می شود. دندانپزشک ابتدا دندان آسیابی که دچار پوسیدگی وسیع شده را از پوسیدگی و خرابی نجات می دهد (پوسیدگی را می تراشد) و بعد از آن از دندان قالب می گیرد.

ویزیت و انتخاب نوع کامپوزیت دندان توسط بهترین دندانپزشکان زیبایی و بروزترین تجهیزات دندانپزشکی انجام میشود. ونیر دندان نوعی روکش ها و پوسته های نازک و همرنگ دندان هستند که به جهت زیبایی به دندان ها متصل می شوند و عیوب ظاهری دندان ها مانند تغییر رنگ، لب پر شدگی، شکستگی، ترک خوردگی، کوتاهی و فاصله بین دندان ها و … به مرور زمان این احتمال وجود دارد که ساختار لمینت دچار کامپوزیت دندان گیلان تغییر رنگ شود.

امکان تغییر یا ترمیم: یکی دیگر از تفاوت های ونیر کامپوزیت و لمینت دندان در این است که امکان تغییر در فرم ونیر کامپوزیت دارد اما لمینت سرامیک بعد از ساخت امکان تغییر در آن وجود ندارد. انله نیز مشابه با اینله نوعی ترمیم غیر مستقیم است به این معنی که در لابراتوار ساخته می شوند. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند، به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود و یا اینکه اضافات کامپوزیت باقی مانده است و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود و در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود، این نیز باعث بد بویی دهان می گردد.

این موضوع دو دلیل دارد. ما دو نوع ونیر دندانی به نام های لمینت دندان و ونیر کامپوزیت داریم که احتمالا نام هر دو را شنیده اید. بیشترین کاربرد کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی، استفاده از آن برای فرآیند اصلاح طرح لبخند در قالب ونیر دندانی است. به هنگام اصلاح و پولیش کامپوزیت، شما میتوانید بخوبی لرزشهای مته را حس کنید اما حتی اگر در مواردی که از ماده بیحسی هم استفاده نشده باشد باز هم هیچگونه احساس دردی نخواهید کرد. دندان تراشیده و دستکاری نمی شود بنابراین هر زمانی هم که بخواهید به درمان زیبایی پایان دهید میتوانید. بنابراین به سادگی، نامرتبی دندان هایتان از بین خواهد رفت.