[ad_1]

بیماران فلسطینی مبتلا به ویروس کرونا در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان اروپا ، شرق رفح ، نوار غزه جنوبی ، 30 نوامبر 2020 (محمد صابر / EPA-EFE / Shutterstock)
بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان اروپا در غزه در نوار غزه در تاریخ 30 نوامبر (محمد صابر / EPA-EFE / Shutterstock)

شهر غزه – همانطور که بیشتر دنیا در انتظار واکسن هستند ، بسیاری از بیماران در غزه فقط در انتظار تخت بیمارستان هستند.

این مورد در مورد مه بود ، مادر 27 ساله ، مادر دو فرزند ، هنگامی که ماه گذشته علائم را تجربه کرد. در ابتدا ، می که می خواست فقط از نام خودش استفاده کند ، مبتلا به برونشیت شد و برای بهبودی به خانه فرستاده شد. اما علائم او با تلاش برای نفس کشیدن بدتر شد.

وی اخیراً یادآوری کرد: “من سردرد ، درد و خشکی شدیدی در گلو داشتم و حتی تلاش برای صحبت کردن باعث شد که احساس خستگی کنم.”

سرانجام ، به آزمایش May COVID-19 داده شد و مثبت ارزیابی شد.

او گفت: “این وحشتناک بود.” “اولین چیزی که به ذهنم رسید فرزندانم بودند. وقتی نمی توانم از خودم دفاع کنم چگونه می توانم از آنها محافظت کنم؟ چه باید کرد؟ “

وی برای معالجه اورژانسی در بیمارستان بستری شد اما فقط یک شب می توانست در آنجا بماند. بیمارستان مملو از سایر بیماران COVID-19 بود که برخی از آنها شب که در آنجا بود درگذشتند.

وی گفت: “آنها به من اکسیژن دادند ، اما روز بعد آنها از من خواستند که آنجا را ترک کنم زیرا برای موارد حساس تر به تخت من احتیاج داشتند.” “خیلی ترسیده بودم. انگار روحم سعی داشت بدنم را ترک کند. “

شاید او را به خانه فرستاده باشند ، اما در غزه ، جایی که تقریباً هر خانه ای شامل یک خانواده بزرگ است ، جدا کردن از خود تقریباً غیرممکن است. وی گفت: “فرزندان من 3 و 5 ساله هستند.” “آنها نمی فهمیدند که چرا من نمی توانم آنها را بغل کنم و ببوسم. 21 روز طول کشید تا بهبودی پیدا کردم و هر ثانیه احساس یک درد می کردم. “

به نظر می رسد که او بهبود یافته است ، اما بقیه اقبال کمتری داشته اند.

بیش از 2 میلیون نفر در غزه زندگی می کنند ، نوار باریکی از زمین که ساکنان آن بیش از یک دهه تحت محاصره تحت کنترل اسرائیل و مصر زندگی کرده اند و این امکان را برای بیشتر ساکنان خارج از مرزهای آن تقریباً غیرممکن کرده است. امروزه این منطقه به عنوان “یكی از منزوی ترین نقاط روی زمین” توصیف شده است.

کارگر بهداشت و بیمار
یک کارمند بهداشتی یک بیمار را از نظر COVID-19 در اردوگاه پناهندگان جبالیا در غزه معاینه می کند. (عادل حنا / AP)

در تابستان ، معلوم شد که این انزوا ، همراه با مدیریت دقیق حماس ، ساکنان آن را از COVID-19 محافظت کرده است. در پایان ماه اوت ، هیچ موردی از تسلیم جامعه وجود نداشت ، اگرچه اقتصاد از محدودیت های اضافی رنج می برد. اکنون که COVID-19 در خانه های کاملاً بسته بندی شده غزه در حال گسترش است ، انزوا علیه آن کار می کند و بیمارستان ها همچنان به دنبال تجهیزات پزشکی اساسی مانند ماسک های تنفسی و ونتیلاتور هستند.

رهام عودا ، تحلیلگر سیاسی مستقر در غزه ، گفت: “غزه یکی از پرجمعیت ترین نقاط روی زمین است و مردم آن در معرض عفونت هستند.” “خدمات بهداشتی با محاصره اسرائیل ، تقسیم داخلی حماس و فتح و سه جنگ غزه در سالهای 2008 ، 2012 و 2014 تضعیف شده است. وضعیت سیاسی و امنیتی ظرفیت وزارت بهداشت را برای دسترسی به داروها ، تجهیزات پزشکی و تجهیزات محدود کرده است. . “

قبل از همه گیری غزه ، فقط 70 تخت مراقبت ویژه وجود داشت. وزارت بهداشت این میزان را به 200 تخت افزایش داده است ، اما آنها هنوز فاقد تجهیزات حیاتی به ویژه پنکه هستند. کویت اخیراً 15 هوادار جدید به غزه اهدا کرده است ، اما بیمارستان ها از کمبود اکسیژن حاد رنج می برند و غزه هنوز منتظر سه کارخانه اکسیژن با بودجه بین المللی است.

دکتر باسم نعیم ، وزیر بهداشت سابق ، گفت که ممکن است هفته ها قبل از رسیدن گیاهان اکسیژن باشد ، که برای بسیاری از بیماران خیلی دیر است. وی با اشاره به آزمایش مثبت 37 درصدی گفت: “امروز وضعیت بسیار بحرانی است.”

پزشکان در بیمارستان های غزه به سرعت بیش از حد بار می شوند.

کارگر پزشکی
کارگر پزشکی در شهر غزه. (اشرف امرا / آژانس آنادولو از طریق گتی ایماژ)

دکتر ماها ابوجهال 12 ساعته بدون وقفه کار می کند زیرا یکی از معدود کارکنان بهداشتی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا است. او بخشی از یک تیم واکنش سریع در بخش اپیدمیولوژیک در کلینیک آل رمال ، یکی از معدود بیمارستان های نوار غزه است.

“من و همکارانم بیش از خانه در کار وقت می گذرانیم. همه ما نگران انتقال عفونت به خانواده خود هستیم. گاهی ترس و اضطراب غیرقابل عبور است. اما ما باید ادامه دهیم. ” “این وظیفه ماست.”

از ابتدای شیوع همه گیر در غزه ، فقط بیش از 29000 مورد COVID-19 ثبت شده است ، اما اکنون به طور متوسط ​​در روز حدود 1000 مورد جدید وجود دارد که به سرعت در حال افزایش است. به گفته نعیم ، وزیر سابق ، بیش از 200 نفر جان خود را از دست داده اند و بیمارستان ها از افزایش مداوم تعداد موارد بحرانی بیماران مبتلا به COVID-19 خبر داده اند که اکنون 30 تا 40 درصد مصرف روزانه را تشکیل می دهد.

در سه ماه گذشته ، آزمایش 28000 مورد را شناسایی کرده است ، اما این ارقام با توجه به کمبود کیت های آزمایش مناسب ، احتمالاً میزان شیوع را دست کم می گیرند. در آغاز دسامبر ، آزمایش COVID-19 متوقف شد زیرا کیت ها در غزه تمام شد. سازمان بهداشت جهانی با کیت های آزمایشی دیگری وارد این کار شد ، اما جهش در موارد دوباره لوازم را از بین برد.

در حالی که بسیاری از کشورها به شدت تحت تأثیر COVID-19 قرار دارند ، اما مسدود شدن مشکلات اقتصادی غزه ، که اقتصاد را ویران می کند ، تشدید می شود. برق در بیشتر مناطق فقط چند ساعت در روز در دسترس است ، تجهیزات پزشکی کم است و حدود 70 درصد از جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند.

ابوجهال گفت: “سیستم مراقبت های بهداشتی ما پس از سالها جنگ و محاصره شکننده است.” “وقتی بیمار به دلیل COVID-19 ترک می کند دردناک است. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم کمک به زنده ماندن بیماران دیگر است. “

پزشکان داروهای کافی برای درمان بیماران مبتلا به COVID-19 لازم ندارند. آنتی بیوتیک ها ، داروهای ضد انعقاد خون و سایر منابع حیاتی کمی وجود دارد. و این کمبود به تجهیزات محافظتی کادر پزشکی نیز تسری پیدا می کند. نعیم گفت: “جان پزشکان و پرستاران در معرض خطر است زیرا هنگام درمان بیماران ماسک محافظ یا ماسک ندارند.”

پزشکان و بیماران فلسطینی
پزشکان فلسطینی در حال معاینه بیماران از نظر علائم ویروس کرونا در شهر غزه هستند. (خلیل حمرا / AP)

به همین دلیل ، پزشکان از آلوده سازی خانواده هایشان وحشت کرده اند. ابوجهال می گوید: “من همیشه تغییر می کنم.” “من تمام وقت استحمام می کنم و باید از فرزندانم دور باشم. اما با حمایت خانواده ام می توانم ادامه دهم. “

COVID-19 همچنین از راه های دیگر بر مشکلات مزمن سلامت غزه تأثیر می گذارد. از آنجا که وزارت بهداشت تلاش می کند با هدایت بیمارستان ها در بیماران مبتلا به COVID-19 و موارد اورژانسی ، منابع خود را پس انداز کند ، بسیاری از اقدامات پزشکی دیگر برای صرفه جویی در مصرف داروها ، تجهیزات یکبار مصرف و نیروی کار به تأخیر می افتد.

نعیم گفت: “این تصمیم تأثیرات مخربی بر سلامت عمومی داشته است ، اما ما در تلاش هستیم تا با این وضعیت منحصر به فردی که داریم در حد توان به مردم کمک کنیم.” بیماران سرطانی که حتی قبل از شیوع همه گیر برای دریافت دارو تلاش می کنند ، به ویژه آسیب پذیر هستند.

در همین حال ، از آنجا که کمپین های واکسیناسیون در ایالات متحده آغاز شده است ، مشخص نیست که غزه ، که قول داده شده است به دوزها دسترسی پیدا کند ، چه زمانی آنها را دریافت خواهد کرد ، و متخصصان پزشکی از وخیم تر شدن اوضاع ترس دارند.

ابوجهال می گوید: “گاهی اوقات احساس می كنم كه نمی توانم ادامه دهم ، اما یادآوری می كنیم كه ما به این بیماران امید می دهیم كه به مبارزه خود برای زنده ماندن ادامه دهند و من به یاد می آورم كه نور چشم های فرزندانم چقدر افتخار می كند ، باعث می شود با روحیه یک جنگجو ادامه دهم. “

دانشجو در غزه
دانشجو در اردوگاه پناهندگان نوسیرات در مرکز غزه. (عادل حنا / AP)

_____

بیشتر بخوانید از یاهو نیوز:

[ad_2]

منبع: fizik-news.ir