فیزیک یکی از رشته های مهم برای بررسی قوانین حاکم بر دنیای اطراف ماست. زمانی که حرکت می کنید و به یکباره می ایستید نیرویی شما را از پرت شدن به سمت جلو باز می دارد. این نیرو را به کمک علم فیزیک و قوانین آن می توان مورد بررسی قرار داد.

البته این فقط یک نمونه از قوانینی است که علم فیزیک به بررسی آن می پردازد و کاربردش را در زندگی روزمره برایمان واضح تر می کند. همه ما به خوبی می دانیم که علم فیزیک علم گسترده و پرکاربردی است و از مفاهیم مختلفی همچون انرژی، نیرو، فضا، زمان، میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی برای تشریح اتفاقاتی که دور و برمان رخ می دهد استفاده می کند. اگر عاشق فیزیک هستید و می خواهید با مهم ترین قوانین فیزیک آشنا شوید در این مقاله همراه ما باشید.

قوانین نیوتن

سر ایزاک نیوتن یکی از فیزیک دانان اهل انگلستان است که مطالعات ارزشمندی درباره فیزیک دارد. نیوتن در کنار فیزیک علاقه زیادی به ریاضی، اخترشناسی و نویسندگی داشت و جزء چهره های مهم انقلاب علمی به شمار می رفت. این فرد در طول زندگی خود به قوانین متعددی دست پیدا کرد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 قانون اول نیوتن

هر جسمی در هر حالتی که باشد دوست دارد وضعیت خود را حفظ کند. این معنا و مفهوم قانون نیوتن است. به عنوان مثال فرض کنید جسمی را روی صندلی قرار داده اید. این جسم تا زمانی که انرژی یا نیرویی به آن وارد نشود بی حرکت خواهد ماند.

قانون دوم نیوتن

قانون دوم نیوتن به ما می گوید که اگر نیرویی به یک جسم وارد کنیم شتابی به خود می گیرد که با برآیند نیروهای وارد شده به آن نسبت مستقیم دارد و با جرم آن نسبت عکس خواهد داشت.

حتما خیلی خوب می دانید که با نیرو وارد کردن به یک جسم آن را وادار به حرکت می کنید. به خاطر داشته باشید که این تنها نیرویی نیست که به جسم مدنظرمان وارد می شود. در کنار این نیرو، نیروهای دیگری هم مثل اصطکاک وجود دارد که بر روی وضعیت جسم اثر می گذارد.

قانون سوم نیوتن

قانون سوم نیوتن ساده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. کافی است به یک جسم سخت ضربه بزنید تا این قانون را با تمامی سلول های بدن تان لمس کنید. این قانون می گوید زمانی که جسمی به جسم دیگر  نیرو وارد می کند، جسم مقابل نیز نیرویی برابر نیروی اول به جسم وارد می نماید. البته این بار انرژی وارد شده جهت مخالف دارد.

قانون اهم

اگر درس های دوره دبیرستان را به خوبی مطالعه کرده باشید به طور حتم با قانون اهم نیز آشنا هستید. قانون اهم که به اسم کاشف آن یعنی جرج زیمون اهم نام گذاری شده است، یکی از قوانین مهمی است که در دنیای فیزیک به چشم می خورد. این قانون تلاش می کند ارتباط بین جریان، ولتاژ و مقاومت را مورد بررسی قرار دهد. بر اساس قانون اهم، جریان به صورت مستقیم با ولتاژ رابطه دارد و با  مقاومت رابطه عکس خواهد داشت.

از دیرباز دانشمندان و محققان زیادی در حوزه فیزیک به فعالیت پرداخته اند و هر کدام شان نقشی هر چند کوچک در پیشبرد این علم داشته اند. به عنوان مثال ویکتور هامبارتسومیان یکی از دانشمندان ارمنی بود که خیلی ها او را یکی از بنیان گذاران علم اختر فیزیک می دانند.

سفر به ایروان و بازدید از مقبره هامبارتسومیان

اگر به علم فیزیک و دانشمندان این علم علاقه مند هستید می توانید برای بازدید از مقبره هامبارتسومیان به وسیله تور ارزان ایروان به این شهر سفر کرده و در فرصتی مناسب نسبت به بازدید از مقبره این دانشمند بزرگ نیز در نزدیکی ایران با کمترین قیمت بازدید نمایید.